Inkontinence:

Co můžete udělat?
 
Existují různé formy inkontinence (nedobrovolný únik moči), způsobené zátěží, stresem, tlakem atd., proto musí Váš lékař společně s Vámi nejprve určit, o jaký druh inkontinence se jedná ve Vašem případě. Třebaže o tomto tématu nehovoříte ráda, je tento krok pro řešení Vašeho problému rozhodující.
 
Nejprve se tedy s důvěrou svěřte svému lékaři. Jedině on může odhalit příčinu Vašich potíží, stanovit správnou diagnózu a poradit Vám nejvhodnější způsob léčení.
 
Téměř v polovině všech případů (především u žen) mají uvedené potíže podobu tzv. stresové (zátěžové) inkontinence. Prvním krokem léčby je ve většině těchto případů cílené zpevňování pánevního dna pomocí speciálních cvičení.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Léčba není žádné tajemství
  
 
Podle nejnovějších výzkumů u nás žije celkově asi půl miliónu lidí trpících močovou inkontinencí (jinak také slabostí močového měchýře) ve stadiu vyžadujícím léčení nebo pravidelnou péči a jejich počet neustále stoupá. Toto onemocnění postihuje především ženy, přičemž věk není vůbec rozhodující.
 
Existuje mnoho různých příčin. Například mladé ženy trpí oslabením močového měchýře často během těhotenství nebo po něm, jako následek těhotenství se inkontinence může objevit dokonce po více letech.
Důvodem mohou být také hormonální změny v přechodu, nadváha, různá onemocnění nebo operace.
 
Nejčastější formou inkontinence u žen je tzv. inkontinence zátěžová neboli stresová. Svěrač močové trubice už nefunguje zcela bezvadně: stává se to při smíchu nebo kašli, při nošení těžších břemen nebo při sportu. Močový měchýř se náhle začne vyprazdňovat – nechtěně a bez šance zvládnout situaci a zabránit úniku moči. Příčinou je velmi často oslabení svalstva pánevního dna.
 
Ochabnutí močového měchýře není žádné život ohrožující onemocnění, negativně však ovlivňuje pocit tělesné i duševní pohody a snižuje kvalitu života.
 
Nejnovější průzkumy ukázaly, že pouze necelá polovina postižených žen se svěří lékaři. Inkontinence je na veřejnosti neprávem stále ještě pokládána za tabuizované téma a málo se o ní hovoří.
Pánevní dno
 
Pánevní dno je jednou z nejdůležitějších skupin svalstva celého těla. Toto vícevrstevné seskupení svalů spojuje kostrč se stydkou kostí
 
     zevní vrstva                                  střední vrstva                                      vnitřní vrstva
 
Uzavírá pánev otevřenou směrem dolů, udržuje vzpřímené postavení celého těla, stabilizuje páteř, krevní oběh a dýchání. Čím jsou svaly pánevního dna silnější, tím lépe fungují orgány umístěné v pánvi: děloha, močový měchýř a střeva. Dobře trénované svaly rovněž zvětšují požitek ze sexu.
Vědomé napínání a uvolňování svalstva pánevního dna se označuje jako trénink svalů pánevního dna. Pomocí různých cvičení se zlepšuje vnímání svalových vrstev a muskulatura se celkově posiluje. Vědecké výzkumy ukázaly, že se ochablost močového měchýře často může zcela odstranit cíleným tréninkem pánevního dna.
 
Při zahájení tohoto tréninku spočívá největší problém v tom, že většina žen vůbec neví, kde je muskulatura pánevního dna vlastně umístěna, mnohé ženy mají rovněž potíže s cíleným napnutím tohoto svalstva. Rozhodujícím momentem tréninku je tedy získání a rozvoj vnímavosti svalstva pánevního dna. Je třeba naučit se správně vnímat jednotlivé skupiny těchto svalů.
Při tréninku Vás účinně podpoří přístroj EPI·NOLibra s biofeedbackem.

 

S přístrojem EPI·NOLibra můžete sama něco proti Vašemu problému podniknout.

Tento nově vyvinutý přístroj určený pro trénink svalů pánevního dna může rozhodujícím způsobem zlepšit a často dokonce úplně vyléčit Vaše potíže spojené se zátěžovou nebo stresovou inkontinencí. Také u smíšených forem (zátěžová a urgentní inkontinence) může být tento přístroj pro zpevnění svalů pánevního dna jednou z částí celkové terapie. Preventivní cvičení – např. po porodu – může snížit riziko vzniku pozdější inkontinence.
Přístroj  EPI·NO Libra  byl  vyvinut ve spolupráci s gynekology, fyzioterapeuty a pacientkami.

 

 
 
EPI·NO Librase skládá z anatomicky tvarovaného silikonového balónku s ruční pumpou a ukazatelem tlaku (funkce biofeedbacku). Pravidelným používáním přístroje dochází k přirozenému posílení svalstva pánevního dna, aniž by bylo nutné používat elektroniku nebo doprovodné léky. Pravidelný trénink je zároveň i základním předpokladem úspěchu.
 
Cvičení s přístrojem EPI·NO Libra
Tento přístroj pro posilování svalstva pánevního dna se skládá z vysoce kvalitních komponentů, které podléhají přísné kontrole kvality.
 
Skládá se z :

 

(1)     anatomicky formovaného balónku ze zdrav. silikonu
(2)     ruční pumpy s
(3)     ukazatelem tlaku
(4)     vzduchového závěrového ventilu

(5)     přívodní trubičky

 

Čím dříve začnete s tréninkem svalů pánevního dna a čím déle ho budete provádět, tím větší jsou Vaše šance na následný úspěch. Protože cvičíte proti odporu, je účinek obzvlášť efektivní. Pro použití přístroje neexistují prakticky žádná věková omezení.
 
 

 

S přístrojem EPI·NOLibra obdržíte podrobný návod k použití a přesný popis jednotlivých cviků. Tréninkový kalendář Vám bude připomínat pravidelná používání přístroje a viditelně zachytí i Vaše tréninkové pokroky.

 

                                                                                               
Při tréninku se nejprve balónek (tlak. senzor) zavede do pochvy.
* Pomocí ruční pumpy se do senzoru napumpuje vzduch. Balónek se na základě svého proměnlivého tvaru optimálně přizpůsobí individuální anatomii.
EPI·NOLibrou se nyní provádějí předepsaná cvičení pánevního dna.
Při pravidelném tréninku zjistí mnoho žen pozitivní výsledky už po několika dnech.
*Čím jsou svaly pánevního dna pevnější, tím větší je tlak na senzor. Cvičení probíhá proti odporu:
 
 Přístroj EPI·NO Libra působí na svalstvo pánevního dna jako „činka“.

Výhradní zastoupení pro ČR a SR:     

 

CO ORD-MED CS s.r.o., Zborovská 8, 150 00 Praha 5
            tel.: 257 ..., 776 ..., fax: 257 315 661
            e-mail: coord-med@volny.cz        www.coord-med.cz
                                       
 www.epino.com